KULTURSCHOCK – SZOK KULTUROWY

Szok kulturowy – co to takiego? Czy musi dotyczyć tylko wyjazdów czy emigracji do odległych, egzotycznych krajów? Absolutnie nie. Z pewnością niejeden z Was czytając kolejne fazy „Kulturschock” pomyśli o swoich początkach za granicą, a być może wciąż tkwi w którymś punkcie i nie może ruszyć do przodu.
Tzw. szok kulturowy jest elementem procesu przystosowania się do nowego środowiska i odmiennej, nieznanej kultury, a także do innego stylu życia lub pracy. Wyróżnia się 4 lub 5 podstawowych etapów adaptacji kulturowej:
1. „Honey Moon” / EUPHORIE – jesteśmy zafascynowani nową kulturą, wszystko wydaje się być pozytywne. Ta faza nazywana jest również „turystyczną”.
2. ENTFREMDUNG / ABLEHNUNGSPHASE – zderzenie z rzeczywistością. Pierwsze trudności w kontaktach międzyludzkich.
3. ESKALATION – moment kulminacyjny, ten właściwy „szok kulturowy”. Wycofujemy się, narzekamy na nasze otoczenie, idealizujemy kulturę własnego kraju. Często jest to moment krytyczny podczas emigracji, ale jeśli go przetrwamy, to następuje po nim:
4. AKKOMMODATION – zaczynamy lepiej postrzegać obcą kulturę i potrafimy znaleźć miejsce dla siebie
5. VERSTÄNDIGUNG – ponownie akceptujemy obcą kulturę jako odmienną, ale nie mniej wartościową niż własna. Po powrocie do ojczyzny niejednokrotnie przeżywamy kolejny szok kulturowy, tzw. „Rückkehr-Schock”. Oznacza to, że czujemy się obco we własnym kraju i być może będziemy musieli przejść ponownie przez wszystkie powyżej opisane fazy szoku kulturowego.
A jak wyglądało to u Was? Czy ciężko było odnaleźć się w nowych warunkach, nowej kulturze? A być może po kilku latach życia za granicą to właśnie będąc w Polsce przeżywacie szok kulturowy?

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: